Prawidłowy raport w wiarygodnymi wskaźnikami będzie coraz częściej stanowił przewagę konkurencyjną, ponieważ już teraz jest brany pod uwagę w wyborze oferty. Warto więc jak najszybciej dostosować firmę, korzystając z danych, które są już raportowane w firmie, szczególnie w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa i higieny pracy. Raportujemy w naszej firmie te zakresy od 2020 roku i wiemy jak to zrobić, więc jeśli chcesz skrócić czas i zminimalizować koszty wdrożenia, skorzystaj z naszej pomocy.
Umiemy raportować ESG. Nasze kompetencje już od 2020 roku potwierdzamy certyfikatem, a obecnie jesteśmy lepsi, niż 81% innych firm na rynku
Cieszę się, że możemy Ci pomóc, bo skoro to czytasz, to znaczy, że potrzebujesz wsparcia w raportowaniu ESG. Czego się dowiesz z naszego artykułu:
Umiemy raportować ESG. Zobacz kiedy i jak będzie trzeba tworzyć raport ESG i komu go składać
Czego się dowiesz z naszego artykułu
Dlaczego w ogóle muszę się tym zajmować i czy warto inwestować w ESG?
Czy w ogóle muszę raportować w ramach ESG?
Od kiedy muszę zacząć raportować w ramach ESG?
Czy jesteś mikrojednostką i czym ona jest?
Czym jest raportowanie ESG i kogo dotyczy?
Mapa korelacji wskaźników BHP i ESG
Jak powinien wyglądać raport ESG?
Kogo zapytać o raportowanie ESG?
Największe korporacje i organizacje na świecie określają swój wpływ na środowisko (E), społeczeństwo, pracowników (S) oraz standardy zarzadzania i kontroli (G). Dlatego już teraz preferują kontrahentów umiejących wykazać, że te działania też są dla nich ważne. Zbuduj swoją markę i wzmocnij pozycję rynkową dzięki raportowaniu ESG, umiejętności stworzenia raportu ESG bez zbędnego badania procesów i korzystając z istniejących danych oraz wykorzystania już posiadanych wskaźników.
Zgodnie z dyrektywą CSRD obowiązek raportowania dotyczy najpierw dużych jednostek interesu publicznego, następnie dużych jednostek, w tym prywatnych przedsiębiorstw, a potem małych i średnich przedsiębiorstw. Czyli do 2027 roku obowiązek raportowania będą miały wszystkie przedsiębiorstwa poza jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi (JDG).
Dlatego warto poznać zasady raportowania już teraz, ponieważ dane składane w raporcie dotyczą roku poprzedniego. Czyli jeżeli przedsiębiorstwo będzie miało obowiązek raportowania w roku 2026, to dane musi zacząć zbierać już w roku 2025. Czyli system zbierania danych trzeba zacząć przygotowywać już teraz!
To absolutnie najważniejsze pytanie. Wszystkie terminy są uzależnione od kwalifikacji przedsiębiorstwa w świetle dyrektywy 2013/34/UE:
Obowiązek raportowania za 2024 mają duże jednostki duże i jednostki dominujące, zatrudniające ponad 500 pracowników
Obowiązek raportowania za 2025 mają duże jednostki duże i jednostki dominujące, zatrudniające ponad 250 pracowników
Za rok 2026, czyli składać raport w roku 2027 będą musiały jednostki małe i średnie, czyli wszyscy, którzy nie są w rozumieniu prawa unijnego mikrojednostkami.
Od 2028 roku obowiązek składania sprawozdań będą miały również firmy zależne, których centrala znajduje się poza UE i niebędące mikrojednostkami.
Mikrojednostka w polskim prawie to, w uproszczeniu, spółki lub inne osoby prawne, a także oddziały przedsiębiorców zagranicznych, których wyniki finansowe w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
• 1.500.000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
• 3.000.000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
• 10 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty;
oraz osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli przychody netto tych jednostek ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 2.000.000 euro i nie więcej niż 3.000.000 euro za poprzedni rok obrotowy.
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo przekracza dwie z tych trzech wielkości, będzie musiało raportować w zakresie ESG.
Raportowanie ESG to kluczowy proces, w ramach którego przedsiębiorstwa przekazują szczegółowe informacje dotyczące ich wpływu na środowisko (Environmental), społeczeństwo (Social) i ład korporacyjny (Governance).
Państwa UE są od 2022 roku zobowiązane do stworzenia systemu raportowania, ponieważ dyrektywa CSRD nakazuje formę elektroniczną dla składanych raportów. Na ten moment w Polsce nie ma opublikowanego standardowego raportu, ani platformy do składania sprawozdań. Ale tworzenie raportu jest niezależne od tego, więc raport będzie należało stworzyć niezależnie od możliwości jego złożenia, po prostu okazując jego w razie potrzeby.
Treść dyrektywy CSRD wskazuje jednak na duże podobieństwo wymaganych danych do raportów NFRD (Non-Financial Reporting Directive), a więc dla dużych spółek będzie to niejako kontynuacja obowiązku raportowania na podstawie NFRD. Dla wszystkich innych przedsiębiorstw będzie to jednak najprawdopodobniej całkowita nowość, szczególnie, że treść raportu obejmuje szereg nowych zagadnień, m.in. zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dzięki naszemu doświadczeniu, umiemy odnieść już istniejący system bhp do wymogów dyrektywy i wykorzystać zbierane w nim dane do raportowania. Jeżeli przedsiębiorstwo wypełnia wszystkie przewidziane prawem obowiązki w zakresie bhp, jesteśmy w stanie na tej podstawie, bez angażowania zasobów firmy, a szczególnie jej pracowników, wykonać prawidłowy, kompletny raport w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pełne wymagania wobec zawartości raportu zawierają załączniki ESRS nr 1 i nr 2. Obejmują szczegółowo zakresy:
ESRS 1 |
Wymogi ogólne |
ESRS 2 |
Ogólne ujawnianie informacji |
ESRS E1 |
Zmiana klimatu |
ESRS E2 |
Zanieczyszczenie |
ESRS E3 |
Woda i zasoby morskie |
ESRS E4 |
Różnorodność biologiczna i ekosystemy |
ESRS E5 |
Wykorzystanie zasobów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym |
ESRS S1 |
Właśni pracownicy |
ESRS S2 |
Pracownicy w łańcuchu wartości |
ESRS S3 |
Dotknięte społeczności |
ESRS S4 |
Konsumenci i użytkownicy końcowi |
ESRS G1 |
Prowadzenie działalności gospodarczej |
Czyli w raporcie będzie konieczne szczegółowe opisanie działań firmy wobec środowiska, pracowników i społeczeństwa oraz metod zarządzania. Dokładne wymagania wobec treści raportu zostały opisane w dyrektywie CSRD w artykule 19a „Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju”. Raportowanie ESG jednak nie ogranicza się tylko do stwierdzenia, że coś w organizacji zostało zrobione, ale do udowodnienia tego przy pomocy polityk, dokumentów oraz „wskaźników istotnych w odniesieniu do ujawnionych informacji”.
Możliwe, że nie wszystkie podmioty będą zobowiązane do składania wykonanych raportów, a jedynie do ich okazywania w specyficznych okolicznościach. Może to prowokować do przesuwania terminu wykonania raportu aż do momentu, kiedy będzie on niezbędny.
To ogromne ryzyko, ponieważ raport ESG obejmuje tak wiele aspektów, że Jeśli system będzie przewidywał Zebranie wszystkich danych będzie
Ponieważ na akceptację i ocenę raportu będzie miała wpływ jego przejrzystość, jednoznaczność oraz kompletność, warto przygotować się do jego tworzenia już teraz. Najprawdopodobniej najtrudniejszą częścią będzie określenie wskaźników dla raportowanych danych, a tworzenie polityk i dokumentów uwiarygadniających raport może okazać się bardzo pracochłonne. Szczególnie, że opisane działania strategia w zakresie ESG powinny być elementem strategii biznesowej firmy.
Ponieważ nie istnieje rządowy wzór raportu ESG, trzeba będzie stworzyć go samodzielnie, zawierając prawidłowe wskaźniki i odwołując się do dokumentów. Możemy Ci w tym pomóc, zdejmując z Ciebie wiele pracy i gwarantując zgodność z prawem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, zobaczyć wzór raportu ESG albo po prostu chcesz, abyśmy go dla Ciebie wykonali, skontaktują się z nami: